Žijeme dvojkou, podívejte se!
Hlavní body programu
I. BEZPEČNOST
Udělali jsme:
- Díky nulové toleranci, dlouhodobě prosazované naší starostkou Janou Černochovou, zmizely z Prahy 2 herny včetně jedné z nejproblémovějších - herny Orion v Oldřichově ulici. ODS Praha 2 nebude nikdy souhlasit s provozováním heren na svém území.
- Prosadili jsme zřízení nových bezpečnějších světelných přechodů. Na naše nejmenší dohlížejí každé ráno na přechodech strážníci, kteří jim zajišťují bezpečnou cestu do školy.
- Naše seniory školíme prostřednictvím preventivních programů Senior akademie tak, aby se nestávali obětí šmejdů (podvodníků), násilníků a zlodějů, a uměli správně a včas vyhodnotit nebezpečí.
- Zřídili jsme novou služebnu Městské policie v Jaromírově ulici a zapojili jsme školy a neziskové organizace do prevence kriminality.
- Nekompromisně kontrolujeme provozovatele takzvaných ubytoven, kteří zneužívají stávající legislativu k pronajímání pokojů nepřizpůsobivým osobám. V blízkosti ubytovny Zvonařka jsme instalovali nový kamerový systém.
Uděláme:
- Magistrát hlavního města Prahy není schopen zajistit nábor nových strážníků. Proto chybí i na Praze 2. Díky vlastní kampani navýšíme počty strážníků, abychom zvýšili bezpečnost v problematických lokalitách především v nočních hodinách.
- Magistrát hlavního města Prahy se staví negativně k našim požadavkům na nákup kamerového systému, který by přitom výrazně zvýšil bezpečnost občanů. Proto z rozpočtu Prahy 2 vyčleníme finanční prostředky a kamerový systém zakoupíme sami.
- Nikdy nepodpoříme vznik aplikačních místností pro drogově závislé (takzvaných „šleháren“) na území Prahy 2, jak se o to v současné době snaží vedení hlavního města Prahy.
- Budeme po Magistrátu hlavního města Prahy požadovat koncepční řešení drogové problematiky, na kterém se kromě policejních odborníků z Protidrogové centrály budou podílet i starostové městských částí.
- Chceme mít naše náměstí a parky bez uživatelů drog a dealerů. Tam, kde preventivní programy selhávají, musí následovat důsledná represe ze strany policejních složek. Budeme nekompromisně požadovat, aby zejména PČR měla potírání tohoto druhu kriminality na Praze 2 za jednu z hlavních priorit.
II. DOPRAVA
Udělali jsme:
- Zrekonstruovali jsme sedm křižovatek a jednu nově vystavěli. Spolupracujeme s neziskovým sektorem (Pražské matky, Besip apod.) na úpravách dopravního značení a na dalších opatřeních.
- Prosadili jsme zavedení takzvané Pečovatelské parkovací karty pro modré zóny, která opravňuje rodinné příslušníky a pečovatele o naše seniory a zdravotně postižené ke krátkodobému zaparkování v modrých zónách.
- Situace obyvatel v okolí Severojižní magistrály není jednoduchá. Nyní slavíme úspěch v oblasti Legerovy ulice, kde trvale bydlí 1200 našich spoluobčanů, kteří jsou enormně zatěžováni imisemi a hlukem a nemají žádnou možnost v blízkosti svého bytu zaparkovat a vyložit nákup, kočárek nebo invalidní vozík. Po dlouhém úsilí se nám podařilo prosadit zúžení Legerovy ulice a potvrdit tím, že toto zúžení přinese částečné zlepšení ovzduší a snížení hluku.
- Vstup do stanice metra I. P. Pavlova bude konečně bezbariérový - projekt je hotový a schválený a v brzké době začne realizace.
- Prosadili jsme zřízení chybějící tramvajové zastávky na Karlově náměstí směrem do centra. Dokázali jsme odvrátit zrušení několika pro dvojku zásadních linek Městské hromadné dopravy (MHD), včetně tramvajového spojení s Vinohradskými hřbitovy a Jarovem.
Uděláme:
- Prosadíme zahájení rekonstrukce tramvajové trati a vozovky v Bělehradské ulici. Děláme vše proto, aby rekonstrukce proběhla najednou, včetně všech přípojek a rozvodů, aby byl zajištěn bezbariérový přístup, úprava tramvajových zastávek a semaforů.
- Nebudeme souhlasit s novým parkovacím systémem připravovaným hlavním městem, který by znemožnil obyvatelům Prahy 2 parkovat v jiné ulici na Praze 2, než mají trvalý pobyt. Proto budeme hájit stávající systém, byť se nebráníme drobným úpravám režimu modré zóny například o víkendech, prázdninách nebo svátcích.
- Vedení hlavního města Prahy rezignovalo na opravy chodníků v naší městské části, přestože jsou jeho majetkem, o který má povinnost se starat. Pro nás je spokojenost obyvatel prioritou. Proto nebudeme hrát „úřednický ping-pong“ a každý rok uvolníme z rozpočtu naší městské části 10 milionů korun na jejich opravy.
- Severojižní magistrála vedená centrem města je fatální chybou let sedmdesátých a jen populista by sliboval, že ji z dvojky dokáže odklonit. Budeme i do budoucna vyvíjet maximální úsilí, abychom ulehčili život našim spoluobčanům žijícím kolem této tepny. Konkrétně se budeme zasazovat o její zúžení, zatravnění, zabudování do tunelu a přemostění, aby historické centrum města bylo místem, kde se dá dýchat, bydlet i podnikat.
- Chodníky jsou pro lidi, ne pro auta, která na nich bohužel stále častěji bezohledně parkují tak, že se nedá procházet. Proto budou městští strážníci nekompromisně pokutovat vozidla parkující na chodnících, a zároveň zvážíme na úzkých komunikacích změnu kolmého parkování na podélné.
III. BYDLENÍ
Udělali jsme:
- Za posledních 20 let jsme odprodali nájemníkům více než 2300 obecních bytů. V roce 2014 probíhá odprodej 52 domů družstvům tvořeným oprávněnými nájemníky a osmi domů (131 bytových jednotek) oprávněným nájemníkům po bytech. Podmínky jsou nastavené maximálně vstřícně a tak, aby nedocházelo ke spekulacím.
- Zavedli jsme veřejné aukce na nájem volných obecních bytů a tím zcela vyloučili jakoukoli spekulaci a korupci při pronájmu bytů. Každý „dražitel“ může osobně kontrolovat, jak aukce probíhá a jaký nájem nabízí jeho konkurent, a otevřeně s ním soutěžit o jeho výši.
- Podle jasných pravidel nabízíme pronájem bytů seniorům a zdravotně znevýhodněným občanům, kteří by se jinak museli kvůli skokovému zvýšení nájmu z Prahy 2 odstěhovat. Pro řešení jejich bytové situace již nehraje roli, jestli bydlí v obecním domě, nebo v domě soukromého majitele.
- Při pronajímání volných nebytových prostor upřednostňujeme podnikatele z Prahy 2, a při výběru pečlivě dbáme na to, aby v obecním nájmu byly zejména obchody a provozovny poskytující kvalitní a potřebné služby našim občanům (potraviny, opravny obuvi, čistírny oděvů, květiny, kavárny, komunitní sociální a poradenská centra, lékárny, zdravotnická zařízení a podobně)
- Ceny energií se neustále zvyšují. Proto jsme uspořádali pro naše občany i podnikatele dvojky společnou elektronickou aukci na nákup elektrické energie a zemního plynu. Díky ní energie a zemní plyn zlevnily v průměru o 28 %, což pocítila každá domácnost nebo provozovna, která se k projektu připojila. Konkrétně, Úřad městské části Prahy 2 uspořil na elektřině 16,4 % a školy uspořily na plynu 20 %.
Uděláme:
- Budeme pokračovat v prodejích obecních domů a bytů nájemníkům. Nebudeme prodávat byty třetím osobám. Kdo chce nadále bydlet v obecním, nemusí se obávat, že si v případě jeho nezájmu o tak zvanou privatizaci koupí byt někdo cizí.
- Dobrý hospodář cyklicky analyzuje to, co dělá. Proto provedeme pečlivou analýzu správy zbývajícího bytového fondu, a pokud bude zapotřebí, navrhneme efektivní změnu systému.
- V domech, které zůstanou ve vlastnictví obce, zavedeme institut „domovnictví“ tak, jak to fungovalo za 1. republiky.
- Legislativa v oblasti bydlení nám již umožňuje, abychom byli důslednější při podávání žalob a vystěhovávání neplatičů a osob šikanujících svým nepřizpůsobivým způsobem života ostatní nájemníky v domě. Nechceme z Prahy 2 ghetto a odmítáme utopistické teze o tom, že „bydlení musí být garantováno pro všechny“. Dvojka bude pomáhat pouze těm lidem v nouzi, kteří se do nepříznivé bytové situace nedostali vlastním přičiněním.
- Naší tradiční prioritou je podpora soukromého podnikání, v němž vidíme zdroj zaměstnanosti, ale i spokojenosti rezidentů s občanskou vybaveností dvojky. Již podruhé po sobě získala Radnice Prahy 2 prestižní cenu Město pro byznys. Přesto je pořád co zlepšovat, a proto bude úřad i nadále zjednodušovat komunikaci s podnikateli, včetně rozšíření elektronického podání a vyřizování dokumentů.
IV. ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
Udělali jsme:
- Náměstí dvojky se stala přirozeným místem pro setkávání lidí všech generací. Oživili jsme venkovní prostor pořádáním festivalů, bleších trhů, farmářských trhů, koncertů, jarmarků, divadel a podobně. V parcích máme piana a šachové stolky. Pro sportovce jsme v našich parcích nechali instalovat posilovací stroje, v Grébovce byla umístěna venkovní posilovna pro seniory. Osadili jsme veřejný prostor fontánami, kvalitním mobiliářem i stovkami odpadkových košů
- Grébovka prošla kompletní rekonstrukcí a je jedním z nejkrásnějších parků v Praze. Za její obnovu jsme získali řadu prestižních ocenění. Vybudovali jsme i novou zahradu Ztracenka s průchodem přes hradby na Folimanku. Dali jsme místním i návštěvníkům nový, krásný pohled na Prahu s výhledem na slovutný Vyšehrad z Bastionu u Božích muk, za jehož zdařilou rekonstrukci získala Praha 2 také řadu ocenění, mimo jiné v roce 2012 i nejvyšší ocenění v soutěži Grand Prix architektů. Zrekonstruovali jsme Zítkovy sady, Bezručovy sady a je za námi první etapa rekonstrukce parku Folimanka.
- Zrekonstruovali a rozšířili jsme dětská hřiště v Riegrových sadech, Na Výtoni, v Bezručových sadech u Vodárny. Vybudovali jsme dvě nová dětská hřiště v Grébovce a na Folimance, hned v blízkosti multifunkčního hřiště pro dospělé, kde je možné hrát tenis, basket či badminton.
- Za posledních osm let jsme na dvojce vysadili více než 650 stromů. Zrušili jsme parkoviště na náplavce a uvolnili ji pro aktivní společenský život. Otevřeli jsme první komunitní zelenou zahradu Na Smetance, kde si mohou zájemci o zahradničení pronajmout truhlíky a pěstovat si vlastní květiny, zeleninu či bylinky.
- Již několik let provozujeme bezplatnou Linku čistoty 800 879 222, kam mohou občané hlásit nepořádek nebo závady na veřejném prostranství. Jenom za poslední dva roky se na ni obrátilo přes 1 500 občanů. Zřídili jsme sběrný dvůr, ve kterém jen v roce 2013 skončilo přes 2 100 tun tříděného odpadu. Zajišťujeme „létající sběrné dvory“, které zdarma slouží zejména našim seniorům a imobilním občanům. Na Praze 2 je 833 košů, z toho 210 na psí exkrementy. Jako první městská část jsme začali zabudovávat podzemní kontejnery na třídění odpadu - máme jich již sedm.
Uděláme:
- Dokončíme rekonstrukci parku Folimanka, aby byl místem pro relaxaci i sportovní vyžití všech generací. Nezapomeneme v něm ani na malé oddělené cvičiště pro psy, kde bude probíhat výcvik pod dohledem zkušených kynologů.
- Každý rok v ulicích vysadíme minimálně 50 nových stromů. Do projektu „Adoptuj si svůj strom“ zapojíme naše občany i instituce.
- V roce 2014 dokončíme vybudování úrovňových přechodů na Karlově náměstí a budeme pokračovat v dalších úpravách, aby se toto největší náměstí ve střední Evropě stalo v budoucnu příjemným korzem. Budeme požadovat po zástupcích hlavního města Prahy dodržení harmonogramu celkové revitalizace parku nejpozději do konce roku 2018.
- Výrazně zvýšíme financování úklidu chodníků dvojky, zajistíme ještě častější vynášení košů a sběrných nádob.
- Rozšíříme fungující „antigraffiti“ program a vyhlásíme nulovou toleranci graffiti na území Prahy. Vyčleníme více finančních prostředků na odstraňování „černých výlepů“ z veřejného majetku.
V. ÚŘAD A OBČAN
Udělali jsme:
- Rekonstrukce a dostavba radnice na náměstí Míru trvala necelé dva roky a stála 350 milionů korun, což je třetina nákladů, za které rekonstruovaly své radniční budovy okolní městské části. Přesto máme moderní, energeticky úspornou a bezbariérovou radnici, která poskytuje našim občanům služby pod jednou střechou. Jako jedni z prvních jsme spustili projekt on-line objednávání prostřednictvím internetu, náš Check Point patří mezi nejlépe fungující v Praze a odbaví nejvíce zákazníků.
- Několikrát po sobě jsme získali prestižní ocenění Zlatý erb v kategorii nejlepší a nejpřehlednější webové stránky ve městě Praze. Velkým úspěchem bylo i získání 1. místa za Interaktivní mapy, 2. místa v soutěži Fair Sourcing Awards za úspěšné využívání elektronických aukcí při výběrových řízeních na nákup služeb.
- V roce 2007 jsme zřídili vlastní knihovnu na Vinohradské ulici, která je k dispozici všem, kteří rádi čtou, nebo nemají doma internet. Počet malých i velkých čtenářů se pohybuje kolem 2000. Chloubou a místem s geniem loci je naše příspěvková organizace Novoměstská radnice na Karlově náměstí.
- Praha 2 pod vedením ODS nikdy v historii nehospodařila na dluh, ani nečerpala žádný úvěr. Museli jsme, jako řádní hospodáři, finančně ustát každoroční pokles finančních prostředků v rámci tzv. dotačních vztahů ze státního rozpočtu a z rozpočtu hlavního města Prahy.
- Samospráva dvojky pod vedením ODS nikdy neinvestovala uspořené finanční prostředky do pochybných investičních fondů. Výnosy z pronájmů bytů, nebytových prostor, pozemků a prodejů nemovitostí se „neprojídaly“, ale smysluplně vracely do projektů, které kvalitativně zlepšují život občanům: do rekonstrukcí parků, škol, domů pro seniory, bytových domů a podobně. Stav finančních prostředků na účtech Prahy 2 je na konci tohoto volebního období cca plus 503 miliony Kč.
Uděláme:
- Nezadlužená budoucnost je základ a ODS bude vždy trvat na tom, aby Praha 2 měla vyrovnané rozpočty.
- Rozšíříme otevírací hodiny úřadu pro veřejnost: jeden den v týdnu bude radnice otevřená do 20 hodin. Je stále víc lidí, pracujících do pozdních hodin, a i oni musí mít možnost vyřídit si své úřední záležitosti. Pro ty, kteří na úřad nechtějí, rozšíříme možnost podání žádostí elektronicky všude tam, kde to bude právně možné.
- Zveřejňování výběrových řízení a smluv nám nemusí poslanci přikazovat zákonem, již nyní se většina výběrových řízení na dvojce uskutečňuje pomocí elektronických aukcí a každý se může detailně s průběhem i výsledkem seznámit. Spustíme projekt „rozklikávací rozpočet“, aby mohli občané Prahy 2 sledovat hospodaření radnice.
- Zavedeme zasílání informačních SMS o dění v naší městské části obyvatelům Prahy 2, kteří se zaregistrují na internetových stránkách. V těchto SMS se budou dozvídat například o uzavírkách vody, výpadcích elektrického proudu, povodňové situaci, akcích městské části a podobně.
- Peníze z odprodeje domů nebudou „projedeny“, ale budou využity výhradně na investice do veřejně prospěšných projektů, například na rozšíření služeb, které našim seniorům poskytuje příspěvková organizace Centrum sociálních služeb, na výkup pozemku a následné rozšíření kapacity jeslí, na zřízení dětského centra a podobně.
VI. DĚTI
Udělali jsme:
- Zrekonstruovali a zmodernizovali jsme všechny školy a školky a rozšířili jejich kapacitu o více než 63 míst v mateřských školách a 90 míst v základních školách (z toho jsme otevřeli 60 míst v přípravných třídách pro předškoláky).
- Vyšli jsme vstříc rodičům i dětem na Vyšehradě a v Nuslích a obnovili jsme základní školu ve Vratislavově ulici. Budovu školy v dopravně exponované Legerově ulici jsme komerčně pronajali soukromým školám. Bude-li v budoucnu nutné otevřít další základní školu, máme jednu budovu v rezervě.
- Nastavili jsme systém finančního individuálního ohodnocení pedagogických pracovníků nad rámec jejich běžných platů, abychom je motivovali k co nejlepší práci s našimi dětmi a projevili i respekt a úctu k jejich povolání.
- Zrekonstruovali jsme všechna školní i dětská hřiště na dvojce. Jsou moderní, bezpečná a mají i odpovídající zázemí v podobě šaten, toalet a přebalovacích pultů.
- Když téměř všechny městské části kolem nás rušily jesle, protože je po změně legislativy odmítaly samy financovat, dvojka vyšla vstříc přáním rodičů našich nejmenších a jesle jsme se rozhodli zachovat a dotovat.
Uděláme:
- Budeme i nadále finančně podporovat působení dětských psychologů na našich školách, protože to považujeme za nejlepší pomoc při řešení drogové problematiky a dalších sociálně patologických jevů na školách.
- Budeme podporovat všechny školy na dvojce, aby zavedly výuku anglického jazyka od 1. třídy.
- Kapacita jeslí není dostatečná a poptávka po místech pro naše nejmenší občánky neustále roste. V případě, že nebude možné rozšířit kapacitu stávajících jeslí, zřídíme jesle nové.
- Založíme dětské centrum, které nabídne další možnosti pro naše nejmenší občánky, včetně krátkodobého hlídacího koutku. V tomto centru budou moci, po absolvování kurzu, pracovat i maminky na mateřské dovolené, které si tak budou moci přivydělat a zároveň budou se svým dítětem stále v kontaktu.
- Finančně či výhodným pronájmem nebytových prostor budeme podporovat dětské mládežnické organizace na dvojce, tak abychom dětem umožnili trávit smysluplně jejich volný čas.
VII. SENIOŘI
Udělali jsme:
- Z iniciativy paní místostarostky za ODS Jarmily Cechnerové vzniklo v roce 1994 na dvojce Centrum sociálních služeb. Dnes můžeme s hrdostí říct, že máme skvěle fungující Centrum, které poskytuje ty nejkvalitnější služby našim seniorům ve všech jejich životních situacích.
- Přímo v Centru sociálních služeb je ubytováno kolem 70 seniorů. Klienti zde mohou využít jak standardní služby pro seniory, tak „odlehčovací pobytovou službu“ s ubytováním na přechodnou dobu. Tuto službu velmi uvítali zejména rodinní příslušníci, pro které je péče o jejich rodiče či prarodiče velmi fyzicky i psychicky náročná a od níž si potřebují někdy odpočinout a načerpat sílu.
- Senioři, kteří nepotřebují zdravotní péči 24 hodin denně, ale jejich zdravotní stav nebo rodinné vztahy jim neumožňují zůstat v domácím prostředí, mohou požádat o bydlení v domech s pečovatelskou službou. Jedná se o malometrážní byty, do kterých denně dochází pečovatelská služba.
- Za našimi seniory chodí pečovatelky z Centra i do bytů a poskytují jim takzvanou terénní službu. Ošetřovatelskou a pečovatelskou službu využívá až 400 klientů denně. Mimo zdravotních služeb pečovatelky pomáhají s nákupy, úklidem, osobní hygienou, dopravou k lékaři, dodávkou teplých jídel a tak dále. Rodinní příslušníci, kteří nechtějí, aby byl jejich senior doma celý den sám, mohou využít našeho Denního stacionáře pro seniory, ve kterém se o ně po všech stránkách postarají zkušené pečovatelky.
- Hospicová péče byla donedávna něčím, o čem se mluvilo potichu. Dvojkou financované a provozované zařízení Domov s hospicovou péčí Pod střechou je v ČR první svého druhu. Otevíralo se před dvěma lety a je určeno nemocným lidem, kteří si přejí strávit konec života důstojně a v přívětivém prostředí, ale nemají blízké, kteří by se o ně mohli celodenně doma starat.
Uděláme:
- Vyhledáme a zrekonstruujeme další vhodné nemovitosti pro rozšíření všech výše uvedených a stále potřebnějších služeb poskytovaných Centrem sociálních služeb. Stávající počet lůžek začíná být nedostatečný, a my nechceme, aby se zhoršila kvalita poskytovaných služeb.
- Budeme i nadále rozšiřovat oblíbené aktivity klubu „Dvojka pro seniory“, který založila členka ODS Alexandra Udženija a který má nyní 1700 členů seniorského věku. Poskytneme klubu vhodné bezbariérové prostory, kde se budou moci senioři scházet.
- Budeme pokračovat ve spolupráci s organizací Život 90, která provozuje službu tísňové péče pro osaměle žijící seniory, a vytvoříme speciální sociální program pro osaměle žijící seniory.
- Bohužel přibývá seniorů, kteří potřebují profesionální pomoc z důvodů nelehkých životních situací. Těmto seniorům nabídneme bezplatné právní služby a azylové bydlení.
- Nebudeme zvyšovat nájemné v obecních sociálních bytech, ve kterých bydlí senioři. Budeme také velmi citlivě přistupovat k jejich potřebám, například při rekonstrukcích bytů, kdy na náklady obce zajistíme jejich částečnou nebo úplnou bezbariérovost.
Copyright © Občanská demokratická strana Praha 2
Žijeme dvojkou, podívejte se!